Łańcuch jest podstawowym elementem napędu rowerowego. To też oznacza, że należy odpowiednio o niego dbać, ponieważ tylko wtedy pojazd będzie pracował właściwie. W innym razie naszej jeździe towarzyszyć będą dziwne dźwięki, może pojawić się także opór, w rezultacie nie unikniemy też konieczności całkowitej wymiany łańcucha. Regularne oczyszczanie go z zabrudzeń oraz smarowanie to podstawa prawidłowej eksploatacji. Z jaką częstotliwością powinniśmy to robić? Jest to uwarunkowane przede wszystkim tym, w jakich warunkach jeździmy. Błotnista powierzchnia, deszcz, piach, to wszystko osadza się na łańcuchu. Warto więc oczyszczać go po każdej takiej przejażdżce, jeśli nie to przynajmniej dwa razy do roku. Kiedy odkładamy rower w bezpieczne miejsce po sezonie i tuż przed sezonem kiedy zaczynamy rowerowe przejażdżki. Jak powinno przebiegać smarowanie oraz czyszczenie łańcucha rowerowego?

Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak się za to zabrać?

Jest kilka sposobów na to, aby wyczyścić łańcuch. To, który z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od stopnia jego zabrudzenia. Jeśli napęd rowerowy jest w dobrym stanie i chcemy pozbyć się jedynie bieżących nieczystości, możemy przeprowadzić czyszczenie łańcucha rowerowego bez zdejmowania. Jest to sposób bardzo wygodny i nie zajmuje dużo czasu. Podstawowym narzędziem, jakiego będziemy potrzebować, jest specjalna maszynka do czyszczenia łańcucha. Możemy kupić ją w każdym sklepie z wyposażeniem sportowym. Warto się w nią wyposażyć, aby móc przeprowadzać szybkie, rutynowe czyszczenie. Zazwyczaj do zestawu dołączone są także specjalne preparaty myjące, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o wybór odpowiednich. Przeprowadzenie zabiegu jest bardzo proste. Należy umieścić maszynkę na łańcuchu, a następnie powoli nim kręcić. 

Prócz czyszczenia i konserwacji należy również pamiętać o odpowiedniej regulacji łańcucha

Generalne porządki — czyli czyszczenie mocno zabrudzonego łańcucha

Jeśli łańcuch do roweru wymaga naprawdę dokładnego czyszczenia, konieczne będzie jego ściągnięcie. Czynność ta jest bardzo prosta, jeśli napęd rowerowy wyposażony jest w specjalną spinkę. Jeśli jednak nasz takiej nie posiada, potrzebny nam będzie skuwacz. Za jego pomocą zarówno usuniemy łączenie łańcucha w celu jego zdjęcia, jak i założymy go z powrotem po wykonanym zabiegu. 

Łańcuch mocno przeżarty rdzą może być trudny do odratowania

Po zdjęciu łańcucha możemy przystąpić do jego umycia. Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie z większych zabrudzeń takich jak zaschnięte błoto. Można zrobić to po prostu lekko nawilżoną szmatką. Tak przygotowany element, wkładać będziemy do plastikowej butelki wypełnionej odtłuszczaczem, aby wypłukać oraz rozpuścić stary smar do łańcucha. Jednak warto podkreślić, że nie może być to dowolny środek. Najlepiej stosować preparaty dedykowane rowerom. Dzięki temu zyskamy pewność, że jest on w pełni bezpieczny i nie uszkodzi mechanizmu oraz lakieru. Po umieszczeniu łańcucha do butelki należy energicznie nią potrząsać do chwili, aż odtłuszczacz zmieni kolor na ciemnoszary lub czarny. Następnie wystarczy przetrzeć go suchą szmatką. 

Czym smarować łańcuch rowerowy?

Niezbędnym etapem konserwacji, jest smarowanie łańcucha rowerowego. Zabieg ten ma za zadanie zredukowanie tarcia. W tym przypadku niezwykle ważna jest jakość oraz rodzaj wybranego oleju. Należy dobrać odpowiedni do warunków, w jakich korzystamy ze sprzętu. Na sklepowych półkach znajdziemy różne smary, zarówno te uniwersalne, jak i przeznaczone do jazdy w deszczu, błocie, czy piasku. Dobranie właściwego uchroni łańcuch przed szybkim ”przylepianiem się” do niego różnych nieczystości. 

Smarowanie łańcucha rowerowego

Smarowanie łańcucha rowerowego to bardzo prosty zabieg wymagający jedynie odrobiny naszej cierpliwości i precyzji. Dokładnie mieszamy smar, a następnie nanosimy go po kropelce do każdego ogniwa łańcucha. Bardzo ważne, aby nie nakładać go na całą powierzchnię, a właśnie na sworzeń. Po wykonanej aplikacji najlepiej jest zostawić łańcuch na kilkadziesiąt minut, aby olej dokładnie się rozprowadził. Ważne, aby na koniec przetrzeć jego boki, ponieważ pozostawienie smaru może powodować szybsze przywieranie zanieczyszczeń.

Wybór odpowiedniego specyfiku do smarowania łańcucha zapewni jego optymalną konserwacje