Bikepacking – co to właściwie jest?

Skrótowo rzecz ujmując bikepacking to sposób pakowania i mocowania lekkiego bagażu, wykorzystując niewielkie torby i sakwy rowerowe, które można umieścić w kilku miejscach, również w rowerach „nieturystycznych”. Obejmuje on nie tylko dopasowanie, sakw, które będą optymalne, ale również optymalizację samego pakowania, tak, by zabrany bagaż był lekki, niewielki, ale i praktyczny. 

Jego początki związane są z popularnymi w Stanach Zjednoczonych górskimi wyścigami rowerowymi, w formule „self-support”, czyli pozbawionych wsparcia z zewnątrz. Biorący w nich udział zawodnicy sami musieli być w stanie zatroszczyć się o swoje potrzeby na długich dystansach pomiędzy miastami. By zwiększać swoje szanse na zwycięstwo, zaczęli oni eksperymentować, zarówno ze zmniejszaniem wagi i objętości zabieranego bagażu, jak i optymalizacją samych toreb i sakw. To dało początek nowej dziedzinie turystyki górskiej –  bikepackingowi. Zgodnie z jego założeniami bagaż powinien być wystarczający do dłuższych lub krótszych wypraw, nie obciążając zanadto roweru oraz pozwalając na podróż po bezdrożach, a nie tylko asfaltowymi drogami. Duże, tradycyjne rozwiązania sakwowo-bagażnikowe, choć pozwalają na zabranie większego ładunku, niekoniecznie dają podobną wolność. 

Jak wyposażyć rower i jak się spakować na wyprawę?

Głównym założeniami bikepackingu są lekkość, mobilność i minimalizm. Odnosi się to również do wykorzystywanego sprzętu. Wykorzystywane sakwy rowerowe damskie, jak i męskie są znacznie mniejszych rozmiarów, niż te zakładane na bagażnik. Chętnie wykorzystywane są torby podsiodłowe, mocowane bezpośrednio do siodełka i sztycy.

Torba podsiodłowa

 Nawet posiadając typowo górski rower, można korzystać z przewożonego w niej ładunku – zwyczajowo od 8 do 20 litrów. Niezbędnym elementem podczas wyprawy są również sakwy rowerowe na kierownicę – zmieścimy w nich niemało, zazwyczaj od 5 do 15 kolejnych litrów. Mocowane pasami do kierownicy nie ograniczają zbytnio manewrowalności ani nie pogarszają znacząco prowadzenia.

W pełni załadowany rower trekkingowy

Rowerzyści chętnie sięgają po torby rowerowe do bikepackingu, torby wewnątrz ramy, torby mocowane na górnej rurze i sporo innych, minimalistycznych rozwiązań. 

W przypadku rowerów posiadających bagażnik chętnie wykorzystywane są również niewielkie sakwy rowerowe na bagażnik, pozwalające na bardzo wygodne transportowanie nawet nieco większych ładunków, jednak należy pamiętać, że będzie to okupione trudniejszym pokonywaniem odcinków typowo off-roadowych. To niejedyne ze stosowanych rozwiązań.

Torba boczna doczepiana do bagażnika rowerowego

Planując wyprawę, potrzebujemy również lekkiego i niewielkiego wyposażenia. Najistotniejszą kwestią, o którą musimy zadbać są ubrania – najlepiej jeśli będzie ich niewiele, ale będą wykonane z szybkoschnących, profesjonalnych materiałów – tyczy się to również bielizny. Niestety, ale podczas wyprawy dłuższej niż dwa dni pranie okaże się koniecznością, warto więc zadbać o środki piorące. 

Podróże małe i duże

Kolejny „must have” związany jest z ekwipunkiem do biwakowania – w przypadku krótszych wypraw możemy zrezygnować z namiotu, zabierając zamiast niego tarp lub nawet big bag. Jednak przy dłuższej trasie raczej trudno wyobrazić sobie solidne wypoczęcie w takich warunkach. Będziemy potrzebować również maty samopompującej lub karimaty oraz śpiwór – na nie musi znaleźć się miejsce, warto więc właśnie od nich rozpocząć pakowanie. 

Ponadto, niezależnie od długości trasy powinniśmy ze sobą zabrać:

  • multitool,
  • pompkę

Natomiast na zdecydowanie dłuższe wyprawy warto zorganizować:

  • dętki i łyżkę do opon,
  • przenośną kuchenkę gazową (z kartridżem min 200g na tydzień dla 1 osoby),
  • menażkę do gotowania,
  • zapas jedzenia (jak najlepiej skompresowany)
Odpowiednie przygotowanie to podstawa sukcesu każdej wyprawy rowerowej

Przy odpowiednim podejściu, załadunku i planowaniu podróż rowerowa może być bardzo przyjemną przygodą, a minimalizm pozwoli nam dojechać dalej i zobaczyć więcej. Wystarczy wybrać dobry sprzęt, sakwy rowerowe wodoszczelne i dopasowane do naszych wymagań i wyczekiwać następnej przygody.