Rower zamiast samochodu? Za takim rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. „Dwa kółka” są ekologiczne, niedrogie w eksploatacji oraz pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i kondycję. Jazda na rowerze to także wielka frajda oraz doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Środek transportu bardziej przyjazny środowisku

Rower to ekologiczny środek transportu. Napędzany wyłącznie siłą ludzkich mięśni, nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych pyłów i gazów. Eksperci są zgodni: rower bije pod tym względem na głowę nie tylko samochody osobowe, ale także komunikację publiczną oraz inne ekologiczne środki transportu. I to biorąc pod uwagę ślad węglowy, obejmujący cały cykl „życia” roweru – od jego produkcji po utylizację. 

Rower miejski o unikalnym designie

Ale „dwa kółka” są przyjazne środowisku również pod innymi względami. Samochody generują hałas oraz wymagają budowy infrastruktury ingerującej w krajobraz. Parkingi samochodowe w miastach zajmują miejsce, które można by przeznaczyć na tereny zielone. Beton i asfalt powodują nadmierne nagrzewanie się przestrzeni. Tymczasem zwolennicy jednośladów do przemieszczania się nie potrzebują prawie żadnej infrastruktury drogowej, a rower można zaparkować praktycznie wszędzie.

Rozwiązanie najtańsze ze wszystkich dostępnych

Rower to świetne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup samochodu ze względów ekonomicznych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć wydatki na transport. Koszt zakupu jednośladu jest kilkadziesiąt razy niższy niż nowego auta. Do przemieszczania się na „dwóch kółkach” nie potrzebujemy drogiego paliwa, nie ponosimy też zwykle opłat za parkowanie. Do listy ekonomicznych korzyści z jazdy na rowerze warto dopisać też dużo niższy, w porównaniu z samochodem, koszt eksploatacji roweru. Chodzi o naprawy, takie jak chociażby regulacja hamulców, smarowanie łańcucha czy wymianę części, które można wykonać samodzielnie.

serwisowanie oraz ubezpieczenie, na które użytkownicy aut przeznaczają znaczne sumy. Oszczędności dotyczą też budowy i utrzymania infrastruktury: ścieżki rowerowe kosztują znacznie mniej niż budowa dróg i parkingów dla samochodów.

Korzyści dla zdrowia

W przeciwieństwie do samochodu, rower zapewnia niezbędny każdemu człowiekowi ruch fizyczny. Wystarczy jedna godzinna spokojnej jazdy rowerem, by spalić około 500 kalorii. Codzienna jazda jednośladem poprawia kondycję, wytrzymałość oraz ogólną sprawność organizmu. Działa też korzystnie na układ krążenia i zapobiega miażdżycy oraz o połowę zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby serca. Jeżdżąc na rowerze, szybciej spalamy kalorie, pozbywamy się zbędnej tkanki tłuszczowej i poprawiamy sylwetkę. Wzmacniamy też kości i kręgosłup oraz mięśnie, zwłaszcza nóg, pośladków i brzucha. Warto dodać, że regularne pokonywanie kilometrów rowerem nie obciąża nadmiernie stawów, jest więc idealnym sposobem na ruch dla osób z nadwagą oraz przechodzących rekonwalescencję po urazie lub przebytej operacji.

Jazda rowerem wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną. Podnosi poziom endorfin zwanych hormonem szczęścia, pozwala na chwilę relaksu i pomaga zmniejszyć stres. Przejażdżka rowerem urozmaicona pięknymi widokami, najlepiej  w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, to sprawdzony przepis na dobre samopoczucie.

Jeździsz rowerem – zarabiasz

Do przesiadki na rower zachęca polityka części firm, które dla pracowników dojeżdżających do pracy na „dwóch kółkach” przygotowały specjalne benefity. Takie rozwiązanie wprowadził m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który każdemu pracownikowi dojeżdżającemu do pracy rowerem przez minimum 15 dni w miesiącu wypłaca dodatek w wysokości 70 zł brutto.

Rower jako doskonała alternatywa do poruszania się po mieście

„Dwa kółka” sposobem na korki

Wybierając rower, unikniemy korków i zaoszczędzimy czas. To ważne, bo drogi w miastach są coraz bardziej zatłoczone. Według raportu TomTom Traffic Index, jednym z najmocniej zakorkowanych miast w Polsce jest Łódź. Jej mieszkańcy do każdych 30 minut porannej jazdy do pracy muszą doliczyć dodatkowe 19 min stania w korkach.

Rower dobry na zimę

Jazda rowerem zimą hartuje ciało i dodatkowo wzmacnia organizm, chroniąc go przed infekcjami. Pozwala też utrzymać dobrą kondycję przez cały rok. Warunkiem sukcesu jest jednak regularne korzystanie z tego środka transportu, a także odpowiednio dobrana odzież.

Mroźne zimowe poranki na rowerze

Jest gdzie jeździć

Według danych GUS, w 2017 roku w Polsce istniało ponad 12 tys. kilometrów ścieżek rowerowych. To 2 razy więcej niż w 2011 roku. Więcej ścieżek rowerowych to więcej użytkowników jednośladów, którzy przesiadają się z samochodu na ten ekologiczny transport.