Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Są w nich miejsca, w których człowiek nie był od dawna. Jeśli szukasz odpoczynku od miejskiego zgiełku, ten region jest zdecydowanie dla Ciebie!

Szczegółowe wyznaczenie obszaru jest dość trudne. Bory Tucholskie – mapa obejmuje teren o powierzchni ok. 3000 kilometrów kwadratowych. W uproszczeniu można powiedzieć, że kompleks pokrywa się z dorzeczem Brdy i Wdy oraz Równiną Tucholską i Równiną Charzykowską.

Jednym z elementów obszaru jest Park Narodowy Bory Tucholskie – jeden z 23 w Polsce. Zajmuje on powierzchnię 46,13 km kw. i jest pod ścisłą ochroną. Jego siedzibą jest miejscowość Charzykowy, położona 3 km na północ od Chojnic.

Akwedukt Klocek

Kaszubska Marszruta – jedyna taka w Polsce

Kaszubska Marszruta to sieć dróg dla rowerzystów. Ma 160 km długości i wiedzie przez piękne tereny Borów Tucholskich. Część szlaków zbudowana jest z ubitego szutru, część stanowią boczne drogi, asfaltowe ścieżki, drogi polne i leśne. Cała marszruta jest odsunięta od dużego ruchu samochodowego.

Atutem trasy są noclegi. Bory Tucholskie są pod tym względem łaskawe dla turysty. W Internecie można znaleźć wiele kwater, pensjonatów i hoteli. Nie brakuje też pól namiotowych. Jeżeli zdecydujemy się na nocowanie w namiocie musimy mieć na uwadze, że będziemy musieli ze sobą zabrać sporo dodatkowego sprzętu. W bezpiecznym przewiezieniu wszystkich potrzebnych rzeczy może nam pomóc coraz popularniejszy bikepacking.

Sami mieszkańcy tych terenów sami mówią o sobie, że są tacy nieinternetowi. W pobliżu szlaku bez obaw można kupić więc wszystko, czego potrzebujemy, a co mogłoby nam się zepsuć w czasie długiej podróży.

Pole namiotowe Wieczorne Mgły

Kaszubska Marszruta – mapa trasy – jest do kupienia w punktach informacji turystycznej na terenie Borów Tucholskich. Jeśli ktoś używa aplikacji rowerowych, to można ją też ściągnąć z sieci. Jest to bardziej praktyczne rozwiązanie.

Co warto zobaczyć na trasie? Zdecydowanie trzeba odwiedzić Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Marszruta przebiega tuż obok niego. Bardzo ciekawa jest miejscowość Charzykowy – latem jest tam mnóstwo turystów. Na północ od niej jest Jezioro Charzykowskie, bardzo atrakcyjny akwen. Warto też odwiedzić zabytkową wyłuszczarnię nasion w Klosnowie.  

Bory Tucholskie – rowerem najlepiej!

Bory Tucholskie i rower to związek doskonały. Warto pamiętać, że teren ten to nie tylko obszar Kaszubskiej Marszruty, ale znacznie więcej ciekawych miejsc.  

Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich? Atrakcje możemy podzielić na przyrodnicze i kulturowe. Trudno je wszystkie opisać – na obszarze BT są aż 4 parki krajobrazowe i 18 rezerwatów. Jedne z najciekawszych to na pewno Źródła Rzeki Stążki i Cisy Staropolskie we Wierzchlesie.

Dolina Rzeki Brdy

Ten pierwszy zlokalizowany jest w pobliżu Tucholi. Został on wyodrębniony ze względu na walory widokowe. Źródła Rzeki Stążki mają swój początek w Wodogrzmotach Krasnoludków. Nazwa wzięła się od tego, że woda wylatuje z dużą prędkością z wywierzyska.  

Cisy Staropolskie to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugi w Europie. Powstał w 1827 roku. W jego skład wchodzi 3559 cisów, wiele z nich ma kilkaset lat. Rezerwat nosi imię Leona Wyczółkowskiego. Ten jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski stworzył ponad 100 prac, zainspirowanych drzewami. Do Wierzchlasu artysta dojeżdżał ze swojego domu w Gościeradzu, który leży tuż przy trasie rowerowej Bydgoszcz-Koronowo

Poza tym na pewno warto zobaczyć akwedukt w Fojutowie, gdzie krzyżują się Wielki Kanał Brdy i Czerska Struga. Z atrakcji kulturowych na pewno trzeba pojechać do Tucholi. Nieformalna stolica borów zachwyca uroczym rynkiem i związkiem z lasem. Jeśli nasze pociechy potrafią już jeździć na rowerze i zabierzemy je ze sobą, to na pewno spodoba się im Wioska Górnicza w Pile-Młyn. Innym pomysłem na spędzenie czasu może być Wioska Chlebowa w Janiej Górze. Warto też zerknąć na kalendarz imprez – praktycznie przez całe wakacje coś się dzieje.  

Jezioro Krzywe Małe

Szlak rowerowy, choćby w postaci oznaczenia na drzewie, to dość powszechny widok w Borach Tucholskich. Naprawdę jest w czym wybierać. Poniżej zaledwie kilka propozycji.

  • Bydgoszcz – Chojnice (szlak rowerowy Brdy, niebieski). Szlak ma 167 km i wiedzie mniej popularnymi drogami asfaltowymi i szutrowymi oraz gruntowymi.
  • Do Piekiełka nad Brdą (szlak rowerowy, żółty). Szlak zaczyna się i kończy w Cekcynie, ma 25 km długości. Prowadzi głównie szutrami. 
  • Świecie – Czersk (szlak rowerowy, czerwony). 70 km w poprzek Borów Tucholskich.
  • Tuchola – Bachorze (szlak rowerowy czarny). Niepełna pętla o długości 113 km. Po drodze mijamy Park Narodowy Bory Tucholskie i trzy parki krajobrazowe.
  • Tuchola – Tleń (szlak rowerowy zielony). 32,5 km mało uczęszczanymi drogami to jednego z najpiękniejszych miejsc w Borach.

To tylko niewielka część szlaków rowerowych. Obszar ten zachwyca swoimi możliwościami. Jak dojechać w Bory Tucholskie? Jest to bardzo proste. Od Bydgoszczy – wówczas jedziemy na północ lub z południa, z Trójmiasta jedziemy w dół. Można też dostać się od strony Grudziądza, do którego prowadzi autostrada A1.