Trasa Bydgoszcz-Koronowo to z pewnością jedna z największych atrakcji rowerowych naszego regionu. Niespełna 20 kilometrów w jedną stronę to w sam raz na weekendową przejażdżkę. W gratisie piękne widoki i odpoczynek od zgiełku miasta. Przynajmniej częściowy, bo pewien fragment prowadzi wzdłuż ruchliwej Drogi Krajowej nr 25. Ale od początku.

Mapka poglądowa trasy Bydgoszcz-Koronowo

Trasy rowerowe Bydgoszcz – raj dla turystów

Bydgoszcz to ewenement w skali kraju. Żadne inne duże miasto nie jest otoczone ze wszystkich stron takimi atrakcjami. Mapa ścieżek rowerowych stanowi gęstą sieć. Od południa Puszcza Bydgoska, na zachód Kanał Bydgoski, wschód to Dolina Dolnej Wisły, a północ Zalew Koronowski i Bory Tucholskie. I to właśnie to ostatnie miejsce jest szczególnie uprzywilejowane, właśnie dzięki ścieżce do Koronowa.

Wyznaczenie trasy rowerowej odbyło się w dużej części zgodnie z przebiegiem kolejki wąskotorowej. Ciuchcia puściła ostatni raz parę dawno temu, tory zostały rozkradzione, ale pozostał nasyp i sielskie widoki wokół. I szlak, z którego można podziwiać atrakcje Bydgoszczy i okolic.

Formalnie ścieżka do Koronowa startuje od skrzyżowania ulic Koronowskiej i Opławiec. Aby się dostać do tego miejsca, można przejechać obok budynku wodociągów na bydgoskim Czyżkówku. „Właściwa” trasa rozpoczyna się szutrową nawierzchnią. Przebiega ona przez las i dobrze się po niej jedzie. Nie powinni się jej bać właściciele rowerów na wąskich oponach. Jedyną trudnością jest lekko pofałdowany teren, ale spokojnym tempem można podjechać pod każde wzniesienie.

Po ok. 4 km docieramy do granic Bydgoszczy. Ścieżka wiedzie – tym razem już asfaltem – wzdłuż DK 25. Przejeżdżamy nad drogą ekspresową nr 5, która jest w trakcie budowy. Patrząc w kierunku wschodnim, widzimy bezmiar lasów. Dalej jedziemy obok „krajówki”. Za Tryszczynem skręcamy w stronę sadów. Przejeżdżamy pomiędzy owocowymi drzewami – ten region słynie z wiśni, czereśni i jabłek. Po około 10 km od startu docieramy do skrzyżowania z Wyczółkowem.

Dwa kilometry dalej jest wieś Gościeradz. Po przejechaniu kolejnych dwóch wjeżdżamy na najbardziej ciekawy odcinek trasy. Odbijamy od „krajówki”, po prawej mijamy miejsce, gdzie kiedyś była kopalnia węgla brunatnego. Asfalt wije się między lasem a polami. Po około 17 kilometrach docieramy do najpiękniejszego miejsca na trasie – mostu kolejki wąskotorowej.

Most kolejki wąskotorowej na trasie Bydgoszcz-Koronowo uważany za najwyższy tego typu w Europie

Okolice Bydgoszczy – atrakcje dla rowerzystów i nie tylko    

Most kolejki w Koronowie został wyremontowany w 2014 roku. To właśnie wtedy, 15 października, otwarto ścieżkę rowerową, która przebiega przez przeprawę. Według niektórych źródeł jest to najwyższa budowla tego typu w Europie (względem lustra wody).

Wyremontowany most kolejki wąskotorowej na trasie Bydgoszcz-Koronowo

Most służył kolejce, która kursowała od 1895 roku. Po szynach jeździły składy osobowe i towarowe. To była często jedyna nitka, łącząca Koronowo z Bydgoszczą. Komunikacja autobusowa pojawiła się dopiero w połowie lat 50., z samochodowej mogli korzystać wówczas jedynie nieliczni.

Popularność ciuchci wiązała się także z terenami zielonymi na północ od Bydgoszczy. Opławiec był popularnym miejscem weekendowych wypadów, a w Smukale funkcjonowało (i nadal funkcjonuje!) sanatorium. W tym regionie dominują wiatry zachodnie, a na zachód od Bydgoszczy nie ma żadnych dużych ośrodków przemysłowych. Dlatego powietrze jest bardzo czyste.

Ale to niejedyna atrakcja na mapie tras rowerowych. Będąc w Koronowie warto odwiedzić kolegiatę – Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To budowla z przełomu XIII i XIV wieku, pamiątka po przybyłych z nieodległego Byszewa Cystersach.

Wnętrze koronowskiej bazyliki

Okolice Bydgoszczy byłyby niekompletne, gdyby nie Zalew Koronowski. Zbiornik ten został utworzony w latach 1955-1960 i dziś stanowi ważny punkt, który warto wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu trasy rowerowej. Każdego roku nad Zalewem Koronowskim odbywa się również Maraton Koronowo, wspaniała familijna impreza rowerowa, którą warto uwzględnić w swoim kalendarzu rowerowym.

Zalew Koronowski to jedno z bardziej urokliwych miejsc w regionie

Wracając do Bydgoszczy możemy odwiedzić jeszcze jedno ciekawe miejsce. Kilkaset metrów od ścieżki Bydgoszcz-Koronowo znajduje się dworek, w którym mieszkał wybitny polski malarz – Leon Wyczółkowski (prowadzi do niego wspomniana ulica Wyczółkowo). Artysta spoczywa na cmentarzu w pobliskim Wtelnie.   

To zaledwie garść atrakcji, które można podziwiać w tamtym regonie. Na północy Zalewu Koronowskiego zaczynają się Bory Tucholskie – jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Z przepięknymi rzekami, jeziorami, rezerwatami i parkami krajobrazowymi oraz narodowym. Bogactwo fauny i flory, a także piękne miejsca, będące dziełem człowieka – jak na przykład Tuchola czy Chojnice – aż proszą się o odwiedziny. Do zobaczenia na szlaku!