Wiosna to idealny moment, aby wyciągnąć z piwnicy ulubiony rower i rozpocząć kolejny rowerowy sezon. Niestety, często okazuje się, że rower, który zimę spędził w garażu czy piwnicy, wymaga pewnej regeneracji. Zawsze po dłuższej przerwie, warto zrobić mały przegląd, który pozwoli wykryć ewentualne usterki. Ważną sprawą jest umycie lub wytarcie roweru z kurzy, wyczyszczenie zębatek i łańcucha, a także nasmarowanie wymagających tego elementów, przy okazji można też sprawdzić jak się sprawuje suport.

Przed rozpoczeciem czynności serwisowych, warto zawsze najpierw przetrzeć rower z kurzu i błota.

Warto sprawdzić ciśnienie, klocki hamulcowe, wyregulować hamulce i przerzutki. Na koniec należy sprawdzić, czy wszystkie śruby są  dokręcone, czy nie ma luzów i zardzewiałych elementów. Czasami może się zdarzyć, że śruba jest zapieczona. W takim wypadku warto poznać różne metody i dowiedzieć się jak odkręcić zapieczoną śrubę.

Jakie narzędzia i materiały będą pomocne przy odkręcaniu zapieczonej śruby w rowerze?

Aby walka z zapieczoną śrubą zakończyła się wygraną, warto przygotować zestaw narzędzi, które mogą być przydatne. Podstawą jest oczywiście klucz rowerowy, nasadkowy lub oczkowy, a także śrubokręt udarowy, który powinien być użyty w pierwszych próbach odkręcenia śruby. Narzędzia i nasadki powinny być wysokiej jakości, solidne i niezmieniające swojego kształtu. Nie można zapomnieć, w którą stronę odkręca się śruby, bo może dojść do sytuacji, że kręcąc w złą stronę śruba ani drgnie. Przyda się również pilnik, za pomocą którego można zdrapać rdzę oraz nieduży młotek do ostukania łebka śruby. W pobliżu warto mieć przygotowaną naftę lub preparat penetrujący, który pomoże uporać się z problemem.

Jeżeli wiemy jakich narzędzi urzyć, to odkręcenie nawet zapiczonej i zardzewiałej śruby może okazać się proste.

Sposoby na odkręcanie zapieczonych śrub

Zapieczona śruba to poważny problem. Jeżeli nie można jej odkręcić, trzeba wdrożyć określone postępowanie, ponieważ odkręcanie w niewłaściwy, czysto siłowy sposób, może doprowadzić do zerwania. A w takim wypadku może dojść do sytuacji, w której wymieniać trzeba będzie nie tylko samą śrubę, ale również inne elementy. Jeżeli użycie profesjonalnego klucza rowerowego nie przynosi efektów, trzeba szukać innych sposobów na to, jak odkręcić zapieczony gwint.W przypadku rowerów metody termiczne są bardzo ryzykowne, grożą poważnym uszkodzeniem sprzętu, więc warto zostawić je na inne okazje.Z pomocą przychodzą domowe i profesjonalne metody. Na szczęście jest wiele artykułów i filmików instruktażowych, z których można się dowiedzieć, jak odkręcić zapieczony gwint.Najbardziej znane to:

Dźwignia – stara, dobra i skuteczna metoda

Wygląda tak, że klucz wkłada się w długą, solidną rurę i tym sposobem próbuje odkręcić. Jeżeli to nie pomaga, trzeba zastosować większą dźwignię. I tak do skutku. Aby móc zastosować metodę dźwigni, potrzebne są dwie osoby. Jedna musi zablokować ramę, druga obsługiwać klucz. Dźwignia przyda się również w odkręcaniu zapieczonej śruby zacisku hamulcowego.

Jak odkręcić mocno zakręconą śrubę za pomocą środka penetrującego?

Środek chemiczny o silnym działaniu penetrującym można kupić w każdym sklepie budowlanym. Można zastosować preparaty wielofunkcyjne w sprayu, a gdy śruba jest mocno zniszczona i skorodowana, warto zastosować profesjonalny preparat penetrujący. Wymienione preparaty wnikają pomiędzy zapieczone i zardzewiałe elementy, a następnie usuwają utrudniające odkręcenie śruby połączenia. 

Jeżeli śruba jest mocno skorodowana, waro użyć profesjonalnego środka chemicznego.

Ściągacz do łożysk – ratunek w ciężkich sytuacjach

Ściągacze do łożysk są przeznaczone do ściągania łożysk, śrub, tarcz i bębnów za pomocą trzech ramion. Posiadają dwa lub trzy ramiona, zakończone specjalnymi łapkami, które umożliwiają wkręcenie w śrubę. Są pomocne, w sytuacji, gdy nie wiemy, jak odkręcić zapieczoną śrubę w aluminium.Śrubę zapieczoną w aluminium można również próbować odkręcić, polewając aluminium wrzątkiem i jednocześnie pracując śrubokrętem. 

Jak odkręcić zapieczoną śrubę – domowe sposoby

O to, jak odkręcić mocno zakręconą śrubę, warto spytać dziadka czy ojca. Na pewno doradzą starą, dobrą naftę, którą była stosowana przez poprzednie pokolenia. 

Metoda z użyciem nafty

Metoda z użyciem nafty znana jest od  bardzo dawna. Jest przydatna w przypadku zapieczonych śrub rowerowych, które nie dają się odkręcić. Metoda jest prosta, tania i zazwyczaj skuteczna. Nafta ma działanie silnie penetrujące, dlatego może z powodzeniem poluzować śrubę i sprawić, że będzie można nią poruszyć. Minusem tej metody jest długi czas oczekiwania na efekty. Aby nafta zadziałała, należy odczekać kilkadziesiąt godzin, dlatego metoda nie jest polecana dla osób, które chcą szybko wsiąść na ukochany rower.

Jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową?

W rowerze są śruby imbusowe, które, jeżeli są słabej jakości, mogą się wyrabiać i trudno je odkręcić. Aby pozbyć się problemu, należy spróbować odkręcić śrubę za pomocą imbusa gwiazdkowego, który ma ząbki, ułatwiające zakleszczenie się na krawędziach otworu. Należy pamiętać o właściwych kierunkach tzn. prawy w lewo, lewy w prawo. Jeżeli to nie pomaga, można spróbować metody z użyciem brzeszczota i szerokiego śrubokrętu. Śrubkę należy lekko naciąć wzdłuż jej średnicy, tak aby dało się ją odkręcić za pomocą płaskiego śrubokrętu. Trzeba robić to ostrożnie, bo można uszkodzić rower. 

Odkręcanie zapieczonej śruby może być nielada problemem, jeżeli nie znamy odpowiednich sposobów.

Zapieczona śruba w jednośladzie jest bardzo frustrująca, ale są skuteczne metody, które pozwalają ją odkręcić. Warto się nie poddawać i gdy jedna nie zadziała, przetestować kolejne. Któraś metoda na pewno pomoże usłyszeć wyczekiwany dźwięk odkręcanej śruby.