Tegoroczna zima nas rozpieszcza, ale jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Być może wkrótce pojawią się mrozy. Posiadacze rowerów zmuszeni wówczas będą do odstawienia dwóch kółek na czas mrozu i śniegu. Doskonale bowiem wiadomo, że jazda po oblodzonej nawierzchni nie należy do najbezpieczniejszych. Przechowywanie roweru w małym mieszkaniu potrafi przysporzyć wielu problemów. Brak miejsca stanowi niemałe wyzwanie, by znaleźć dodatkową przestrzeń na dwa kółka.

Czego unikać?

Często z powodu braku miejsca w mieszkaniu użytkownicy decydują się na przechowywanie roweru na balkonie. To zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł. Poza łakomym kąskiem dla potencjalnego złodzieja, pozostaje również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia roweru przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

przechowywanie roweru na balkonie może być ryzykowne ze wzgędu na możliwość kradzieży.

Pojazd narażony jest bowiem na systematyczne moknięcie i mrozy. Nawet jeśli zdecydujemy się na schowanie go w pokrowiec, istnieje ryzyko przecieku. Zamarzająca woda może poważnie uszkodzić podzespoły i doprowadzić do procesu korozji. Późniejsze naprawianie zniszczeń, jak np. zapieczone śruby, naraża właściciela na dodatkowe koszty. Często decydujemy się również na przechowywanie pojazdu na klatce schodowej wykorzystując do tego stojak na rowery do domu. Jednak należy dodać, że i w tym przypadku trzeba mieć na uwadze pomysłowość złodzieja, który poradzi sobie z uwolnieniem koła zabezpieczonego łańcuchem czy opaską.

Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Jeśli mieszkamy w domu, znalezienie dodatkowego miejsca na rower nie stanowi problemu. Z pewnością znajdzie się dodatkowy kąt na przechowywanie roweru w domu. Najczęściej jest to garaż lub piwnica. Jednak i w tym przypadku powinien zostać odpowiednio zamocowany. Jeśli miejsce nie pozwala na swobodne ustawienie pojazdu na ziemi, warto posłużyć się dostępnymi na rynku wieszakami, hakami i stojakami. Przechowywanie roweru w garażu to niewątpliwa wygoda. Jeśli temperatura podskoczy, w każdej chwili można wyciągnąć dwa kółka i ruszyć na przejażdżkę. Jeśli posiadamy piwnicę i ograniczoną ilość miejsca, może nas wspomóc hak na rower. Częstym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić miejsce jest uchwyt na rower na ścianę.

Rower zawieszony na ścianie garażu pozwala zaoszczędzić dużo miejsca w pomieszczeniu.

 Dzięki odpowiednim mocowaniom, pojazd jest odpowiednio zabezpieczony i przechowywanie roweru w piwnicy nie stanowi żadnego problemu. Można również skorzystać z usług przechowalni miejskiej. Należy się oczywiście liczyć z niewielkimi kosztami. Rower w takim miejscu jest jednak bezpieczny i odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem pogody. Minusem jest jego dostępność, kiedy istnieje możliwość wybrania się na przejażdżkę.

Kreatywne rozwiązania problemu

Przechowywanie w małym mieszkaniu roweru wymaga od nas odrobiny pomysłowości wspartej techniką. Istnieją bowiem rozwiązania, dzięki którym pojazd znajdzie swoje miejsce mimo jego braku. Rower na ścianie może wyglądać dziwnie, lecz przy zamontowaniu odpowiednich mocowań jest to sposób zupełnie bezpieczny. Wieszak na rower na ścianę należy przykręcić zgodnie z instrukcją, aby uniknąć poluzowania elementów. Wystarczy znaleźć tylko odpowiednią ścianę, zamocować wieszak na rower i gotowe. Sposób jest prosty i bezpieczny. Po wymontowaniu kierownicy, pojazd jeszcze bardziej przylega do ściany, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca. Dodatkowo decydując się na wieszak na rower pionowy, mamy możliwość zawieszenia go na wąskiej ścianie.

Rowery ustawione na klatce schodowej w bloku, mogą stwarzać problem z poruszaniem się po tej przestrzeni.

Bez względu na sposób przechowywania roweru pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu przed zimą. Aby wiosną wszystko działało jak należy, trzeba zadbać o wyczyszczenie części z błota i brudu. Warto również nasmarować łańcuch i wyregulować przerzutki.