Coraz więcej osób wybierając się na wczasy ma w planach aktywne spędzanie wolnego czasu. Jazda na rowerze to przyjemny, a zarazem zdrowy sposób na urozmaicenie sobie urlopu. W wielu miastach mamy możliwość wypożyczenia roweru, taka opcja jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz kłopotem z dopasowaniem odpowiedniego roweru. Dlatego sporo ludzi decyduje się zabrać ze sobą swoje rowery, to wiąże się jednak z kilkoma problemami. Jak bezpiecznie, zgodnie z prawem oraz bez większych problemów zabrać rower na wakacje? Jaki bagażnik na rowery wybrać?

Przewóz rowerów w bagażniku

Jest to opcja zarezerwowana dla osób posiadających samochody typu kombi, minivan czy SUV. W dużych, pełnowymiarowych SUV-ach zmieścimy rowery z kompletem pasażerów bez większego problemu. Ten sposób może sprawić problemy osobom posiadającym mniejsze samochody. W tym przypadku bardzo często będziemy musieli zrezygnować z części bagaży bądź pojechać tylko we dwoje. Zaletą przewożenia rowerów w ten sposób jest zmniejszone ryzyko kradzieży podczas postoju oraz zniszczenia sprzętu poprzez kolizję bądź warunki atmosferyczne. Jak natomiast przewieźć tym sposobem rowery, aby było to bezpieczne ? Najważniejszym punktem jest odczepienie kół. Pozwala nam to zaoszczędzić sporo przestrzeni. Dodatkowo powinniśmy rowery umyć lub spakować w pokrowce. W innym przypadku będziemy się musieli liczyć z zabrudzonym wnętrzem. Konieczne musimy też przymocować rowery pasami transportowymi do zaczepów w bagażniku.

Bagażnik dachowy na rower

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jest stosunkowo tanie, ale niesie za sobą wiele wad. Dość uciążliwe jest samo zakładanie rowerów, często wymaga sporo siły oraz pomocy drugiej osoby. Kolejną wadą takiego bagażnika na rowery do samochodu jest sama jazda. Wyższe zużycie paliwa, wysokie opory i jazda przy silnych podmuchach wiatru to nic przyjemnego. Podczas szybkiej jazdy na autostradzie jest głośno i zawsze istnieje ryzyko wypięcia się jednego z rowerów. Główną zaletą jest brak wpływu na przestrzeń w kabinie. Rower musi być zamocowany do bagażnika zarówno kołami, jak i ramą bądź widelcem. Ceny bagażnika rowerowego na dach wahają się od 100 zł do 1000 zł.

Bagażnik dachowy na rower

Bagażnik na rowery na hak

Jest to wygodniejsze i droższe rozwiązanie niż wyżej wymienione. W tym przypadku poza samym bagażnikiem na rowery musimy posiadać hak, co znacznie zwiększa koszty. W tym przypadku musimy się też zaopatrzyć w trzecią tablicę rejestracyjną mocowaną na sam bagażnik. Bagażnik tego typu nieznacznie wydłuża samochód, jednak w większości przypadków jest to bez znaczenia. Ceny takiego rozwiązania wahają się od 250 do 300 zł aż do 2500-3000 zł w przypadku markowych produktów.

Bagażnik rowerowy zakładany na hak

Bagażnik na rowery na tylną klapę

Jest to kompromis pomiędzy poprzednimi rozwiązaniami. Największą zaletą bagażnika na rowery na klapę jest to, że nie potrzebujemy do niego haka oraz nie wpływa on znacząco na wysokość auta. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że to właśnie ten bagażnik generuje największe opory powietrza. W związku z tym zużycia paliwa znacznie wzrośnie w przypadku użycia bagażnika na klapę. Ceny takiego rozwiązania wynoszą od 400 zł do 1500 zł. Wybór bagażnika na rowery to trudna decyzja. Każda z opcji ma swoje zalety, jak i wady. W celu wyselekcjonowania najlepszej możliwości powinniśmy zastanowić się nad swoim budżetem, samochodem czy długością tras, jakie będziemy pokonywać. W wypadku zakupu droższego sprzętu warto zasięgnąć rady u specjalisty, który doradzi nam które rozwiązania w naszym przypadku będzie najlepsze.

Natomiast jeśli często korzystasz z komunikacji publicznej lub na swoje rowerowe wakacje wybierasz się pociągiem to warto wiedzieć jak odbywa się przewóz rowerów tymi środkami lokomocji.