Maraton Koronowo to zawody rowerowe organizowane przez gminę Koronowo od 2016 roku. Maraton rowerowy przez pierwsze trzy edycje, od 2016 roku, nosił nazwę Syngenta Koronowo Challenge. Nowa nazwa czwartej edycji maratonu, która odbyła się 5 października 2019 roku, to Koronowo MTB Maraton.  

Zawodnicy na starcie Maratonu Koronowo

Maraton Koronowo w 2016 roku odbył się 23 kwietnia. Edycja maratonu z 2017 roku również miała miejsce w porze wiosennej, 22 kwietnia. Syngenta Koronowo Challenge w roku 2018 odbył się 14 kwietnia. Pomimo tego, że ostatnia edycja odbyła się w październiku, wspólna dla każdej edycji maratonu była godzina rozpoczęcia pierwszej kategorii wyścigu. Była to godzina 11:00 przed południem. Na oficjalnej stronie “Koronowo MTB Maraton” na Facebooku, znajdziemy informację o tym, że organizatorzy mają już wstępne plany na 5, jubileuszową edycję wyścigu rowerowego.  

Dystans do pokonania i kategorie wiekowe

Maraton Koronowo odbywa się w sześciu różnych kategoriach, z których trzy przeznaczone są dla dzieci. Najkrótsza trasa dla dzieci od 3-5 lat ma 940 metrów. Trasa dla dzieci od 6-8 roku życia oraz dla dzieci w wieku od 9-11 lat jest długa na 1450 metrów. Kolejną kategorią jest wyścig na dystansie rodzinnym, długim na 13 km. Ostatnie dwie trasy, przeznaczone dla indywidualnych rowerzystów, są długie odpowiednio na 35 i 67 kilometrów. Jeśli chodzi o zeszłoroczny maraton, dystans jaki należało pokonać był większy i wynosił: na trasie rodzinnej 15 km, na trasie średniej 42 km, a na trasie długiej 83 km.  

Dla najmłodszych zawodników organizatorzy maratonu przygotowali specjalne krótsze trasy

Najlepszy rower na maraton

W regulaminie ostatniej edycji wyścigu możemy znaleźć informację o tym, że maraton Koronowo to ogólnopolska impreza sportowo-rekreacyjna rozgrywana na dowolnym typie rowerów. Oznacza to, że organizatorzy nie nakładają na uczestników maratonu obowiązku posiadania wyznaczonego typu roweru. Jeśli jednak zadbamy o odpowiedni sprzęt, nasze szanse na wygranie wyścigu będą dużo większe.

Zawodnicy na maraton wybierają różne rowery, jednak najczęsciej spotykanym typem są rowery mtb

Cechy jakie powinny mieć rowery przeznaczone do maratonów to sztywne ramy o odpowiedniej geometrii, ułatwiającej szybki obrót. Preferowany kąt podsiodłowy to około 73 stopnie. Ważne w maratonach jest to by rower umożliwiał łatwe pokonywanie stromizn oraz podjazdów, do czego potrzebne są przyczepność tylnego koła oraz niskie położenie kierownicy, minimum 3 centymetry niżej niż siodełko. Giętka, podatna oraz tłumiąca wibracje rama pozwala na obciążenie kręgosłupa podczas jazdy. Elementem, na który warto zwrócić uwagę jest także wygoda jazdy oraz lekkość roweru.  

Co trzeba zrobić, by się dobrze przygotować?

Przygotowanie się do maratonu nie oznacza tylko i wyłącznie wykonywania odpowiednich ćwiczeń czy jazd próbnych rowerem na dłuższych dystansach, ale także zadbanie o dobre przygotowanie roweru oraz wyposażenie się w odpowiedni sprzęt i ubiór. Osobom, które mają ambicję do znalezienia się w czołówce maratonu zaleca się rozpoczęcie treningu na dwa tygodnie przed startem. Taki trening jest bardzo wymagający i obejmuje takie działania, jak przejazd 70% trasy maratonu 7 dni przed startem, 75 minut spokojnej, regeneracyjnej jazdy 6 dni, 3 dni oraz 1 dzień przed wyścigiem, 90 minutowy trening interwałowy 4 dni przed maratonem. Piąty i drugi dzień przed wyścigiem to dni wolne. Około 3-4 dni przed wyścigiem należy zwiększać ilość węglowodanów w pożywieniu.  

Przygotowanie odpowiedniego sprzętu do maratonu obejmuje zgromadzenie następujących rzeczy: krótkie spodenki oraz koszulka, koszulka potowa, długa bluza, kurtka przeciwdeszczowa, rękawiczki długie i krótkie, kask, rękawki, nogawki, 2 bidony, okulary z wymiennymi szkłami, przeciwdeszczowe ochraniacze na buty, przekąski przed i na wyścig (żele i batony energetyczne, napój izotoniczny, suszone owoce czy banany) oraz mini zestaw narzędzi, które umożliwią ewentualną szybką naprawę roweru.