Najpopularniejszym gadgetem, który towarzyszy nam podczas rowerowych wojaży jest smartfon. Służy miłośnikom dwóch kółek do nawigowania, odnotowywania wyników i rejestracji przebytych tras. Pomaga w treningu, daje możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami z innymi oraz zachęca do rywalizacji. Dlatego też przygotowałem zestawienie najciekawszych aplikacji rowerowych, które warto mieć w swoim telefonie.

Rejestratory trasy

Endomondo. Jedna z najpopularniejszych aplikacji na smartfony do monitorowania aktywności sportowej użytkowników. Umożliwia śledzenie wyników w około 50 różnych dyscyplinach. Przyda się więc nie tylko na rower. Rejestruje przebieg trasy, a także informacje o dystansie, tempie, prędkości i spalonych kaloriach. Pozwala zapamiętywać i porównywać wyniki oraz synchronizuje się z innymi aplikacjami i urządzeniami. Endomondo to także możliwość publikowania informacji o swoich dokonaniach sportowych i dzielenia się nimi ze znajomymi. Aplikacja dostępna jest w wersjach darmowej lub premium, która oferuje między innymi bardziej zaawansowane statystyki i indywidualne plany treningowe.

Strava. Bardzo popularna wśród rowerzystów aplikacja, którą wyposażono w funkcje podobne do Endomondo. Wykorzystuje mapy Google do rejestracji trasy, umożliwia też m.in. pomiar nachylenia odcinka. Zapisuje wyniki nie tylko dla całej wycieczki, ale także jej poszczególnych części. Pozwala to na sprawdzanie swoich osiągów na wybranych odcinkach, np. trudnych podjazdach. Strava pełni też funkcję portalu społecznościowego dla rowerzystów. Umożliwia publikowanie wyników oraz informacji o przejechanych trasach. Można je porównywać z osiągami innych użytkowników serwisu, a także podjąć z nimi rywalizację. Ciekawą opcją jest też możliwość uczestniczenia w miesięcznych wyzwaniach. Strava dostępna jest w wersji darmowej a także płatnej, która umożliwia m.in. dokładniejszą analizę wyników.

GPS. Komputer Rowerowy. Aplikacja, która pełni funkcję rozbudowanego licznika rowerowego. Mierzy prędkość, przebyty dystans, czas wycieczki, wysokość oraz liczbę spalonych kalorii. Pozwala również na śledzenie przebytych odcinków z wykorzystaniem map Google. Zapisuje historię wyników oraz przejechanych tras.

Nawigacje

Google Maps. Znana chyba wszystkim, wszechstronna nawigacja wykorzystująca mapy Google. Tryb dla rowerzystów pozwoli na wyliczenie czasu przejazdu dla jednośladu, wyświetli też informację o różnicach poziomów na trasie. Nie mamy jednak co liczyć na to, że system poprowadzi nas dogodnymi dla jednośladów drogami. Na przykład, wyznaczając trasę między dużymi miastami, wskazuje często najbardziej zatłoczone krajówki.

Naviki. Z myślą o miłośnikach jazdy na dwóch kółkach powstała nawigacja na urządzenia mobilne Naviki. To bardzo użyteczne narzędzie, które zyskało dużą popularność. Pozwala na poprowadzenie trasy drogami rowerowymi lub innymi przyjaznymi dla kolarzy traktami. Umożliwia zapamiętywanie przejechanych ścieżek. Płatne dodatki oferują na wyznaczanie tras dedykowanych rowerom szosowym, górskim czy jeździe rekreacyjnej, a także pracę z mapami offline.

Mój rower. Polska aplikacja dająca dostęp do bazy danych z trasami rowerowymi. Umożliwia korzystanie z propozycji szlaków zamieszczonych przez użytkowników serwisu lub wyznaczenie własnej ścieżki i udostępnienie jej innym.

Wszystko, co przydatne rowerzyście

Bike Repair. Aplikacja, która przyda się w razie awarii jednośladu. Jej twórcy przygotowali zestaw ilustrowanych instrukcji naprawy roweru oraz wskazówek dotyczących jego konserwacji. Dostępne są one w języku angielskim, a darmowa wersja programu zawiera 9 porad  i 17 wskazówek.

First Aid For Cyclists. Tę aplikację również warto mieć w telefonie w razie sytuacji kryzysowych. Zawiera instrukcje udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Niestety dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Meteo ICM. Losy rowerowego wypadu zależą oczywiście od warunków atmosferycznych. Dlatego każdemu rowerzyście przyda się dobra aplikacja pogodowa w smartfonie. Meteo ICM to mobilna wersja popularnej prognozy numerycznej. Wyświetla informacje między innymi o przewidywanych opadach, temperaturze i sile wiatru. Dane prezentowane są za pomocą czytelnych wykresów.