Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej, dlatego tak wielu rodziców chce zaszczepić w swoich dzieciach miłość do rowerów. W którym momencie warto rozpocząć naukę jazdy i od czego najlepiej zacząć?

Rower biegowy a nauka jazdy na rowerze

Rowerek biegowy jest doskonałym początkiem przygody z nauką jazdy, którą można zacząć już z dwulatkiem. Niektórzy producenci jako granicę wieku podają już 18 miesięcy, jednak oprócz wieku należy wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i chęci dziecka tak, aby nie robić niczego na siłę. Wiadomo bowiem, że każdy rozwija się w innym tempie.

rowerek biegowy dla najmłodszych

Rower biegowy dla dwulatka to pojazd bez pedałów, który kształtem przypomina standardowy rower dziecięcy na dwóch kółkach. Rozpoczęcie nauki jazdy na tego typu rowerze pozwoli dziecku rozwinąć najważniejszą umiejętność w tej dyscyplinie, czyli łapania i utrzymania równowagi. Dodatkowo biegówki bazują na naturalnym odruchu chodzenia, co znacznie ułatwia sprawę i jest dla dziecka intuicyjne. Dzięki temu dwulatek będzie oswojony z rowerem, a późniejsza nauka jazdy na rowerze bez bocznych kółek będzie szybsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza dla pociechy.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli biegówek, od kolorowych, wykonanych ze stali, po najbardziej popularny wśród rodziców, rower biegowy drewniany. W ten sposób można wybrać idealny dla dziecka i rodzica rowerek, biorąc pod uwagę wszystkie jego funkcje i cechy – lekkość, rozmiary, regulację siodełka czy kolor.

Jak wybrać rower dziecięcy?

Rower dziecięcy powinien być funkcjonalny i najlepiej wyprodukowany przez znanego producenta. Dzięki temu będziemy mieli gwarancje, że został wyprodukowany z solidnych komponentów i przeszedł odpowiednie testy jakości. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru tak, aby dziecko miało prawidłową pozycję. Po pierwsze nie może się garbić, po drugie musi mieć odpowiednią długość ramy tak, aby „nie leżeć” na kierownicy). Prawidłowa postawa umożliwi komfortową jazdę oraz nie była powodem wad postawy.

Kolejnym ważnym aspektem jest waga roweru, nie może być zbyt ciężki, ponieważ może to powodować problemy z ruszeniem lub stabilizacją, co skutecznie zniechęci dziecko do dalszej nauki jazdy. Siodełko powinno być na takiej wysokości, aby młody rowerzysta mógł bez problemu dotknąć stopami ziemi (całą stopą lub tylko palcami – w zależności od tego, w którym momencie dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie). Przy wyborze każdego roweru ważna jest obecność samego zainteresowanego. Pozwoli to na idealny dobór wszystkich parametrów oraz czegoś, co jest równie ważne – koloru. Nie jeden dorosły zwraca uwagę na wygląd swojego roweru i dzieci nie pozostają w tej kwestii z tyłu. Warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka, w końcu jazda na rowerze ma sprawiać mu frajdę.

Pamiętajmy też o niezbędnych akcesoriach, które przekładają się na bezpieczeństwo czyli: odblaski, dzwonek rowerowy, lampki, komplet ochraniaczy oraz przedrzymskim kask.

Nauka jazdy na rowerze krok po kroku

Każde dziecko rozwija się w innym tempie, jednak jest kilka podstawowych porad, które ułatwią naukę jazdy każdemu. Jedną z nich jest wybór pierwszego roweru – biegowego, o którym pisałem już wcześniej. Nauka jazdy na rowerze dla dzieci jest o wiele prostsza, kiedy to najmłodszy miał już kontakt z tego typu pojazdem. Biegówki uczą utrzymywać równowagę, czego nie można powiedzieć o bocznych kółkach. Niektórzy nawet twierdzą, że nauka z bocznymi kółkami cofa umiejętność równowagi (osobiście nie byłbym aż tak daleko idący we wnioskach bo mój pierwszy rower po wyjściu z epoki „trójkołowca” posiadał dokręcane boczne kółka).

Zaleca się płynne przejście z rowerka biegowego (dzieci około 18 miesięcy do 3-4 lat) na rower na dwóch kółkach (najmłodsi 4-5 lat). Jeżeli jako rodzice nie jesteśmy jednak do końca pewni czy nasza latorośl już sobie poradzi to możemy spróbować metody „na kija” usadowionego przy siodełku i nim dokonywać asekuracji przy pierwszych próbach.

kask podczas nauki to absolutna podstawa

Podczas nauki jazdy na rowerze należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Wcześniej wspomniane już – kask i ochraniacze to niezbędne wyposażenie każdego młodego rowerzysty. Należy pamiętać również o bezpieczeństwie innych. Ścieżka rowerowa nie jest najlepszym miejscem na naukę, ponieważ będzie ona zakłócać ruch innych rowerzystów. Warto więc zabrać dziecko w mniej ruchliwe miejsce. W ten sposób wykluczymy czynnik stresu powodowany przez innych obcych ludzi oraz nie będziemy przeszkadzać osobą postronnym korzystającym ze ścieżki. Miejsce do nauki powinno być z dala od ruchliwej ulicy oraz mieć płaską i w miarę równą nawierzchnie.

rodzinna wycieczka rowerowa

Wspólne wycieczki rowerowe to wspaniały pomysł na spędzenie rodzinnych chwil. Reasumując pamiętajcie o bezpieczeństwie i komforcie dziecka. Inwestując odrobinę cierpliwości i swojego czasu w naukę, można zyskać idealnego kompana do jazdy na długie lata.