Dłuższe wyprawy rowerowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie wystarczy wsiąść na pierwszy lepszy rower i jechać przed siebie dziesiątki kilometrów. Oczywiście każdy sprzęt umożliwi przemieszczenie się z miejsca na miejsce, jednak kwestia komfortu jazdy, w przypadku gorszego sprzętu, to sprawa dyskusyjna. Dlatego właśnie warto zainwestować w rower z nieco wyższej półki, który z powodzeniem będzie służył nam przez dłuższy czas i sprawi, że podróż będzie przyjemnością, a nie walką o każdy kilometr. Wybierając odpowiedni jednoślad na podróż warto się przede wszystkim zastanowić, jakiego typu trasy będziemy najczęściej przemierzać? To pomoże zdecydować nam, który z dostępnych na rynku typów rowerów posłuży nam najlepiej.  

Rower MTB – klasyk dla lubiących wyzwania

Świetnie sprawdzi się na wyprawy rowerowe w trudnym, górskim terenie. Jest niezastąpiony na stromych zboczach oraz kamienistych ścieżkach. Rowery MTB charakteryzują się szerokimi oponami i mniejszą, w porównaniu do innych typów, ramą wyposażoną w wyżej położoną oś suportu. Bardzo często są wyposażone w amortyzatory. Posiadają bardzo wytrzymałą konstrukcję – wszystko po to, aby były one w stanie sobie poradzić nawet w najbardziej wymagającym terenie. Ramy posiadają z tyłu trójkątną konstrukcję, która umożliwia zamontowanie szerszych opon. Cała konstrukcja roweru górskiego najczęściej wykonywana jest z aluminium, choć coraz częściej dostępne są również na rynku te wykonane z włókna węglowego.

rower mtb

Rowery crossowe – uniwersalne rozwiązanie

Rowery crossowe w skrócie można określić jako najbardziej uniwersalne, ponieważ mają cechy zarówno rowerów MTB jak i trekkingowych. Świetnie sprawdzają się na asfaltowej drodze do pracy jak i podczas wycieczki rowerowej za miasto. Śmiało można powiedzieć, że z roku na rok poszerza się grono ich zwolenników. Rowery crossowe posiadają większe i cieńsze koła oraz lżejszą ramę niż rowery MTB, a przy tym są na tyle solidne, że z powodzeniem można w nich zamontować bagażnik oraz umieścić sakwy. Przednie amortyzatory z powodzeniem tłumią większość drgań. Siodełko jest niżej niż kierownica, dzięki czemu przyjmuje się wyprostowaną pozycję i nie odczuwa się bólu pleców podczas długotrwałej jazdy. Rowery crossowe umożliwiają szybkie przemieszczanie się po drogach o rozmaitej nawierzchni.

rower crossowy

Rowery trekkingowe – przyjazne turystom

Rowery trekkingowe są stworzone do turystycznych wypadów. Idealnie sprawdzą się na długiej wyprawie rowerowej wiodącej szosami. Są fabrycznie wyposażone w bagażnik, stopkę oraz błotniki. Posiadają węższe koła od rowerów MTB i są niezwykle wygodne – jadąc rowerem trekkingowym przyjmuje się wyprostowaną pozycję. Zazwyczaj posiadają one oświetlenie napędzane dynamo. Aby zwiększyć komfort jazdy, rowery trekkingowe wyposażone są w ergonomiczną kierownicę. Mają nieco słabszą konstrukcję, więc nie sprawdzą się na bardziej wymagających trasach i trudnych nawierzchniach.

rowery trekkingowe są najlepsze na długie wyprawy z sakwami

Jaki rower wybrać?

Każdy z wyżej wymienionych typów posiada swoje zalety, wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzaj turystyki chcemy uprawiać. Jeśli poszukujemy roweru, który idealnie sprawdzi się na trudnych górskich podjazdach, to jedynym słusznym wyborem będą rowery MTB. Jeśli chcemy przemierzać długie trasy wiodące szosą, to zdecydujmy się na najwygodniejszy rower trekkingowy. Jeśli poszukujemy czegoś uniwersalnego, co sprawdzi się zarówno na nieco trudniejszych (jednak nie tak wymagających jak typowo górskie trasy) jak i łatwiejszych drogach, to warto zainwestować w rowery crossowe. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy musimy pamiętać o odpowiednim doborze wielkości ramy do naszej sylwetki. To od tego w dużej mierze zależy komfort użytkowania danego roweru.