Kupno roweru nie wydaje się problemem, dopóki sami nie staniemy przed koniecznością wyboru. Na co należy zwracać uwagę? Czy da się kupić dobry rower do 1000 zł? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj artykuł do końca.

Rowery do 1000 zł – czy w ogóle warto?

To nieprawda, że rowery do tysiąca złotych do niczego się nie nadają, choć trzeba liczyć się z tym, że jakość użytych komponentów będzie niższa. A tym samym, nie będzie tak wytrzymała jak w droższych rowerach. Rowery do 1000 zł nie rozlecą się na pierwszym lepszym zakręcie, ale trudno oczekiwać od nich wytrzymałości, która pozwoli na wycieczki dookoła świata. Niemniej jednak okażą się świetną opcją na dojazd do pracy i zwykłe miejskie wycieczki. Jednakże istotna jest tutaj waga jeżdżącego, jeśli walczysz z otyłością, powinieneś zdecydować się na droższy sprzęt, o większej wadze. Chodzi tu o kwestie Twojego bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ryzyka awarii.

Jeżeli kupujemy rower do 1000 zł, to musimy być przygotowani na fakt, iż jakość ich komponentów będzie niższa.

Rowery do 1500 zł, trochę wyższy poziom

Rowery do 1500 zł nadal znajdują się w kategorii „tanie rowery”, ale jest to już sprzęt, dzięki któremu można trochę więcej zrobić. W tym przedziale cenowym można znaleźć już dobry rower damski do 1500 zł. Jako przykład może posłużyć tutaj Le Grand Lille 4. To dobry rower miejski w klasycznym stylu. Charakteryzuje go wysoka jakość wykonania i odporność na trudne warunki drogowe. Tym rowerem dojedziesz nie tylko do pracy, ale również przejedziesz się na dłuższą wycieczkę rowerową. Za hamowanie odpowiadają tutaj dwa hamulce v break, gwarantują najlepszy stosunek jakości do ceny. 

Rowery do 2000 zł

Można powiedzieć, że rowery do 2000 zł to sprzęty z nieco wyższej półki, choć nadal jest to raczej klasa średnia. Niemniej jednak w tej cenie już jesteśmy w stanie znaleźć porządny rower górski. Przy wyborze roweru górskiego musimy zwracać uwagę na takie rzeczy jak rozmiar kół, czy materiał z którego wykonana jest rama. Dysponując wspomnianym budżetem spokojnie będziemy w stanie znaleźć rower z dostatecznie lekką i sztywną ramą aluminiową. O wytrzymałości ramy mówi między innymi współczynnik Mpa. Zazwyczaj producenci rowerów podają jego wartość. Takim rowerem spokojnie możemy pojechać w las, choć należy pamiętać, że amortyzacja i sztywność ramy będą tutaj gorszej jakości niż te same elementy roweru w droższych modelach.

Wybierając rower mtb, warto zwrócić uwagę na szerokość opon.

Rower z niższej półki, warto, czy nie?

Dla każdego gdzie indziej zaczyna się ta niższa półka, a wszystko zależy tak naprawdę od tego, czego oczekujemy od naszego roweru. Jeśli ma być jedynie transportem za pomocą, którego dojedziemy do pracy – spokojnie wystarczy nam rower do 1000 zł. Jeżeli natomiast zależy nam na eleganckim miejskim stylu, a równocześnie chcielibyśmy od czasu do czasu wyskoczyć na wycieczkę za miasto, warto zdecydować się na rower w granicach 1000 do 1500 złotych. Jeżeli szukamy górskich wrażeń, ale nie potrzebujemy mocnych, rowerowych akrobacji warto zdecydować się na rower, którego cena oscyluje w granicach 1500 do 2200 złotych. Nie trzeba wcale sięgać po najdroższe rowery aby jazda była bezpieczna i satysfakcjonująca. Dlatego decydując się na kupno roweru należy wziąć pod uwagę wszystkie nasze preferencje i zastanowić się nad tym, co jest nam niezbędne a z czego moglibyśmy ewentualnie zrezygnować.