Pogoda za oknem coraz piękniejsza, więc zaczynam planować swoje dłuższe i krótsze wyprawy rowerowe. Szukając ciekawych miejsc do odwiedzenia w tym roku natrafiłem przypadkiem na Region Leszczyński. O tym, że świat z perspektywy siodełka rowerowego jest najpiękniejszy nie muszę chyba nikogo przekonywać. Leszno i jego okolice są pod tym względem wyjątkowo zróżnicowane i atrakcyjne. Nie brakuje tutaj bardzo prostych, jak i znacznie trudniejszych odcinków. Dzięki temu każdy miłośnik dwóch kółek, bez względu na stopień profesjonalizmu, znajdzie coś interesującego dla siebie. Dodatkowo na rowerowych zapaleńców czekają wspaniałe lokalne atrakcje i zabytki, które zamienią każdą przejażdżkę w podróż do przeszłości.

A zatem przedstawiam moją subiektywną listę leszczyńskich atrakcji rowerowych.

Gdzie warto się pojawić w Regionie Leszczyńskim?

Szlaki rowerowe w okolicach Leszna łączą się ze sobą i krzyżują w różnych konfiguracjach. Tworzą tym samym dość oryginalną sieć, która pozwala na opracowanie spersonalizowanego planu podróży wśród najbardziej magicznych i wyjątkowych miejsc regionu łączących w sobie teraźniejszość z przeszłością. 

Dodatkowo, odwiedzających już ten ciekawy region wielbicieli wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu z pewnością zachwyci informacja, że w Lesznie odbywają się liczne imprezy sportowe, m.in. bieg górski Leszno-Grzybowo, który wiedzie trudną technicznie lecz wyjątkowo urokliwą trasą wśród niczym nieskażonej wielkopolskiej przyrody. Bieg górski Leszno-Grzybowo, to kontynuacja dawnego Maratonu Leszno, który niestety w ubiegłym roku odbył się po raz ostatni.

Z kolei na rowerowych turystów czekają tutaj krystalicznie czyste jeziora, romantyczne pałace, tajemnicze zamki, magnackie rezydencje, a nawet lęgowiska dzikiego ptactwa ukryte wśród niezwykle malowniczych krajobrazów. 

Szlak ziemiańskich siedzib

Trasa: Oporowo – Robczysko – Pawłowice – Górzno

Długość: 18,2 km

Podróż rozpoczyna się w niewielkiej wiosce Oporowo. Trasa prowadzi drogą wyznaczoną przez wspaniałe okazy dębów, platanów i żywotników olbrzymich. Po opuszczeniu Lasów Lubońskich, trasa wiedzie w kierunku Robczyska aż do Pawłowic, gdzie warto obejrzeć Pałac rodu Mielżyńskich z 1783 r., zbudowany przez twórcę berlińskiej Bramy Brandenburskiej – Karola G. Langhansa. W drodze do Górzna można przystanąć w okolicach jeziora, gdzie rośnie jeden z największych okazów bluszczu porastającego drzewo. Najważniejszy zabytek w tej okolicy to wspaniały, neoklasycystyczny pałac wybudowany w 1912 roku.

Pałac w Pawłowicach
Pałac w Pawłowicach, autor: Bartymeusz

Szlak wiatraków

Trasa: Poniec – Lubonia – Kociugi – Garzyn – Górzno – Świerzyna – Wojnowice –  Osieczna – Nowa Wieś – Dąbcze – Rydzyna

Długość: 42 km

Trasa przeznaczona dla zaprawionych rowerzystów o dobrej kondycji fizycznej. Na całej długości biegnie wzdłuż niezwykle malowniczych jezior, wśród pachnących lasów, ukwieconych łąk i oczywiście niezliczonych wiatraków. Choć wymagająca, dostarcza mnóstwo wrażeń i ekscytujących przeżyć, a także ogromną satysfakcję.

Zamek w Rydzynie
Zamek z XVII-XVIII, XX w. ( str. pn. – zach. ) Rydzyna, autor: Janusz Stor

Trasa rozpoczyna się w mieście o bogatej tradycji – w Poniecu, a kończy w pobliżu słynnego zamku w Rydzynie. Wśród najważniejszych obiektów na drodze znajdują się m.in. gotycki kościół NMP z I poł. XV w., domy szachulcowe z poł. XVIII i XIX w,  liczne zabudowania pałacowe i tartaki, a także wiatraki pochodzące z XVIII w. oraz kryty gontem kościół parafialny św. Katarzyny z 1666 roku.

Szlak parków dworskich

Trasa: Mierzejewo – Krzemieniewo – Brylewo – Hersztupowo – Bojanowice – Górzno 

Długość: 23 km

Ta stosunkowo łatwa trasa prowadzi malowniczymi wzniesieniami, wśród pól, łąk i lasów. Jednym z jej najciekawszych etapów jest Brylewo – wieś słynąca z najstarszej hodowli owiec w Polsce, założonej w 1919 roku. Można tam również zobaczyć nietuzinkowy dwór z XIX wieku ze wspaniale zachowanym parkiem dworskim obsadzonym daglezjami, lipami, sosnami i modrzewiami. Niewątpliwą atrakcją tej trasy jest także dość dobrze zachowany dawny folwark w Bojanicach, w którym obecnie znajduje się gospodarstwo rolne. 

Folwark w Bojanicach
Obora folwarczna z 1909 r. Bojanice, autor: Janusz Stor

Leszno i jego okolice mają do zaoferowania wspaniałe trasy rowerowe, przestrzeń do uprawiania sportów i wyjątkowe zabytki, które znajdują się daleko poza utartym szlakiem turystycznym. Myślę że warto i pewnie sam się tam wybiorę z rodziną, aby w ciszy i skupieniu podziwiać lokalną przyrodę i naładować baterie przed powrotem do codziennych zajęć.